jakie są wymiary ula wielkopolskiego?

24.09.2023

Charakterystyka ula wielkopolskiego

Możemy rozróżnić dwa typy ula wielkopolskiego:

  1. Ul wielkopolski Standardowy
  2. Ul wielkopolski Górski

Ad.1 Standardowy

Standardowy zestaw ula wielkopolskigo składa się z dwóch korpusów, do którego wchodzą  ramki o wymiarze 26x36 cm, jednego półkorpusu o wymiarze ramek 13x36 cm. Opisany zestaw polecamy na pożytki dobre oraz towarowe. W przypadku słabszych pożytków można zamówić jedn korpus, oraz 2 półkorpusy - dzieki czemu będzie można wybrać miód gatunkowy oraz pszczoły zapełnią taką miodnie dużo szybciej niż pełny korpus.

 

Ad . 2 Ul wielkopolski Górski

W przypadku gdy mówimy o ulu górskim,  optymalny zestaw to trzy korpusy góskie, do których pasują ramki o wymiarze 18x36 cm. Tak wymiar ramki zalecamy na tereny o słabej gamie pożytkowej, krótkim sezonie pszczelarskim, jak sama nazwa wskazuje o charakterze górskim. 

Zalety ula górskiego

Zaletą ula górskiego jest niska ramka, którą pszczoły w miarę szybko zapełnią ją miodem, niewielkie gniazdo na ramce o wysokości 18 cm jest łatwiejsze do ogrzewania i rozwoju na wiosnę, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach polski. Oparowanie tymi ramkami jest proste, pełny korpus miodu nie waży wiele, możemy polecic ten ul dla osób z problemami zdrowotnymi. Dużym plusem jest to że mamy wsystkie ramki o takim samym rozmiarze.

Wady ula góskiego

Podstawową wadą ula górskiego jest ich małą kubatura, w razie pojawienia się obfitego pożytku pszczoły gwałtownie bedą zalewać gniazdo, przez co mogą być potrzebne częstsze przeglądy niż w ulu wielkopolskim o ramce standardowej. Ponadto, na zimę pszczoły będą lepiej zimować gdy ich zostawimy na dwóch korpusach. W przypadku czerwienia matki na dwóćh korpusach ula góskiego, podwajamy liczbę ramek które trzena wnikiliwie przeglądać np pod kątem mateczników. Ule Górskie wykonujemy na zamówienie, prosimy o kontakt w razie zainteresowania.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl